Uzun Pozlama Tekniği - Fama Aktüel Sayı:41

 

FAMA KAPAK Merhaba fotoğraf dostları. Bu ayki fotoğraf yazımızı uzun pozlamalı fotoğraflar ve bu tekniğe ayırdık. Bu sayıda geçmiş yazılarımızdaki konuk fotoğraf sanatçıları yerine doğrudan kendi fotoğraflarımdan birkaç örnekle ismi "uzun" olsa da kısa sürede öğrenilerek ilgi çekici fotoğraflar yapabilmek için bir kapı açacağız. Bir ek olarak bu sayıda fotoğrafların çekim değerlerini de (sırasıyla pozlama süresi, ISO/ASA değeri, diyafram açıklığı) açıklamalarına not düştük.

 

Uzun pozlama, kısaca az/loş ışıklı ortamlarda makinenin standart elde çekime uygun enstantanesinin yeterli olmadığı durumlarda makinayı çekim süresince sabitleyip salınımının önüne geçerek uzun pozlama süreleriyle sensör veya halen kullananlar için filmi ışığa yeterince "doyurmak" olarak özetlenebilir.


AYDIN TREN GARI

 

 

Aydın Tren Garı / Pozlama:2 saniye, ISO:400, Diyafram: f/9
Şimdi, dijital makinalardaki yeteneklere güvenerek neden ISO faktörünü artırarak kısa sürede fotoğrafın elde çekilmesinin, makinayı birde tripodla sabitleme zahmetinden kurtulmanın tercih edilmediğini sorabilirsiniz. Örneğin, 100 ISO ile 16 saniye pozlanan fotoğraf 200 ISO ile 8 saniye, 400 ISO ile 4 saniye 800 ISO ile 2 saniye 1600 Asa ile 1 saniye pozlandığında aynı poz değerine sahip fotoğraf üretir ancak bu tercih meselesinden ziyade, birazda zorunluluktur, grensiz, net ve temiz bir fotoğraf elde etmek için ISO yu artırmaktan olabildiğince kaçınılmaktadır.

Teknik zorunluluklardan ziyade, estetiği artıran bir unsur olarak uzun pozlama deniz kıyısı – şelaleler gibi suyun sürekli hareket halinde olduğu kompozisyonlarda suyun görüntüsüne durgun ve sisli bir etki vermek için kullanılmaktadır.


Örnek olarak aşağıdaki iki fotoğrafı çekim hikâyeleriyle birlikte karşılaştırabiliriz:

1) Kayıp Liman / Pozlama süresi:1/30 saniye, ISO:200, Diyafram f/7.1


KAYIP LIMAN - LOST PORT

Bu fotoğrafta (Kayıp Liman) bu mesafe ve enstantanede denizin göl gibi hareketsiz çekilebileceği zamanlar neredeyse rastlantı denecek kadar azdır. Fotoğrafçısının (yani benim) suyu durağan görüntüleyebilmesinin sırrı sadece doğru zamanda doğru yerde olmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 


2) Yalnızlık Senfonisi / Pozlama süresi: 30 saniye, ISO:100, Diyafram f/20

YALNIZLIK SENFONISI Bu fotoğraf (Yalnızlık Senfonisi) ise daha uzun süreli bir çalışma ürünüdür. Çekim haricinde mekân dikkatlice gözlemlenerek deniz aslında epey dalgalı olmasına rağmen olabilecek en uygun saatte otuz saniye kadar süren bir pozlama neticesinde dümdüz bir kıyı görünümü elde edilmiştir.
Uzun süreli pozlamalarda kompozisyonlarda müdahale edilemeyen cisimler kadrajda hareket ettiği her yerde silik de olsa izlerini bırakırlar.
Aşağıdaki fotoğrafı (Farewell – Veda) inceleyelim, fotoğrafta modelin eteğinin flu göründüğünü farkedeceksiniz. Bu fotoğrafta bu etki bilerek bırakılmasına karşın, her zaman tercih edilmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VEDA - FAREWELL

Farewell – Veda / Pozlama süresi: 5 saniye, ISO:100, Diyafram f/14

Ola ki insan var diyelim, kişi kadrajda sabit duruncaya kadar arkasında sanki hayaleti varmış gibi gerçeküstü bir görüntü elde edebilirsiniz, tabii kullanacağınız fotoğraf türüne göre bunun pek istenebileceği düşünülemez. Eğer bir kurgu ile fotoğraf çekiyorsanız, fotoğrafınızda hayalet etkili görüntülerden kaçınmak için modellerinizin nefes alıp verişine kadar dikkat ederek hem makinanızı hemde onları çekim esnasında mümkün olduğunca hareketsiz kılmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 


MELEKLER LIMANI PORT OF THE ANGELS

Port Of The Angels – Melekler Limanı / Pozlama süresi: 2.5 saniye, ISO:100, Diyafram f/6.3
Bu yazıda kullanılan fotoğraflara site adresimden ulaşarak detaylı inceleyebilirsiniz. Uzun veya kısa, her zaman iyi anlarınız ve bu anların ebedileştiği güzel fotoğraflarınız olması dileğimle.

Murat A. ÇİÇEK
www.muratfoto.com

Tum haklari saklidir