Fama Aktüel Sayı: 38

Bir dostla ayaküstü bir sohbette "Fotoğraf kendini hiç bir yazı/açıklama olmaksızın anlatabilen bir sanattır" demiştim. O da sağolsun bunu dilde değil yazıya da aktaralım önerisini dile getirmişti. Şimdi, bir seneliğine deklanşörünü tatil, mola demeksizin her gün sabahın sekiz otuzuna kurarak hayatı doğrudan, "manuel" ayarlarla yorumlayarak aktaran Okan Akan'ın bu projesindeki birkaç fotoğrafını anlatmanın da vakti geldi, kendi dilimizce.
Project 365, Flickr'da http://www.flickr.com/photos/okanakan/  adresinde izlenim kaygısız başlayıp bugün haber değeri oluşturabilen, her gün aralıksız sabah çekilen bir dizi fotoğraf. Bu yazının yazıldığı tarihte 220ncisine varmış bulunuyor.


Okan Akan'ın fotoğrafları genelde yaşadığı Izmir Konak - Pasaport çevresini aktarıyor görünse de, fotoğrafçının zaman içinde gittiği başka yerleri de içermekte. Ortak özellikleri hiç bir ek çaba gerektirmeden, imgelerin, fotoğraftaki iz'lerin kendini gösterebilmeleri. Fazla söze gerek kalmadan, ilk yazımda bu fotoğrafları seçmemin nedeni de bu.

Hope Along The Watchtower IZMIR

Saat kulesine doğru havalanan kuşlara yem atan kadın... Yüzü görünmeden "portre" sanatına uygun nadir fotoğraflardan. Nedir portre, konusu kişi olup insanı anlatmayı amaç edinmiş çalışmalardır. Vesikalıktan ayırd edici yönü bir yerde tanımıdır portrenin, bilmem kaça kaç dörtköşe ifadesiz yüzler yerine sımsıcak, hareketli insanlar görürsünüz. Peki, bu fotoğrafta bu yaşlı teyzemizin durduğu yer, giyimi ve fotoğraftaki konu ve hareket bu tanımın içini doldurabiliyor mu? Evet, o zaman boşvereceksiniz kaş, gözü yok demeyi, bu teyze Izmir önünde bir defa daha görseniz tanıyabileceğiniz biri zaten olmuştur, başarılıdır fotoğraf, mekânı yere oturtabilecek daha geniş bir kadrajda çekilebilseydi de olurdu diyerek.
Ancient Okan AKANYaşlı adamın yüzüne denk düşen günışığı, fotoğrafçının şansı. Sol elinde tuttuğu baston bir yana, muhtemelen tekerli bir yük arabasını da sağ elinde kavrayıp kendi yükü yetmezmişcesine ittiren yaşlı adamın önünden geçtiği manavda kendi hizasına denk gelen sebzeler net alan derinliğini artırıyor. Arka -bazılarımız yanlışlıkla arkaplan der- konuya odaklanmayı açık diyaframın sağladığı doğal bulanıklıkla kolaylaştırmakta. Dilersek arkadaki diğer esnaf tezgâhlarını zihnimizde netleştirebiliyoruz, birazda izleyene bırakmış sanki Okan Akan bu fotoğrafta imgeleri.RAW Okan AkanInsan fotoğraflarından biraz da doğa belgesi yönü ağır basan bu fotoğrafa bakınca, "büyük balık küçük balığı yer" deyişini "büyük kuş küçüğü yer" şeklinde canlandırabiliyoruz, üstelik barışçıl bildiğimiz martı kavgacı kargayı didikliyor. Hep romantik, manzara fotoğraflarında sevgi pıtırcıklarıyla hatırladığımız beyaz martıların karnını doyurma çabasında nasıl da acımasız olduğuna şahit ediyor bizi Okan, yine arkada Izmir ile.

CATCH THE BIRDS
İki - üç yaşlarında bir çocuğun kendisini en az onlar kadar merakla izleyen birkaç güvercinle kucaklama, sarılma çabasıyla 70lerden fırlamış bir fotoğrafı. An'ı kaçırmama telaşında eğilmiş Karşıyaka ufkunun düzeltimi çok da önemli değil, çocuk ve güvercinler yere sağlam ve düz basıyor ne de olsa.
 


STAIRWAY TO HEAVEN

Stairway to heaven - "Cennete giden merdiven" Led Zeppelin'in rock klasikleri arasına girmiş bu şarkısına ancak bu kadar uyabilecek bir fotoğraf sanki... Peşisıra minareden başlayıp üstüste düşmemenin fotoğrafa dair teknik olumluluğunda gökyüzüne yürüyen insanlar, çıktıkları geçidin fotoğrafta görünmemesinin seçilmesi yorumuyla bu enteresan görüntüyü silüetleriyle oluşturmuşlar, ters ışığın etkisinde.
Önce bu ayki yazının fotoğrafçısı Okan AKAN'a 365'e uzanan projesini tamamlayarak daha fazla izleyiciye ulaşabilme, sonra da sizlere de hep iyi fotoğraf ve güzel anlar dileyerek noktalıyorum kelamımı, nicelerine.


Murat A. ÇİÇEK
www.muratfoto.com

(c) 2010 Fama Aktüel - AYDIN / Bu yazı Fama Aktüel dergisi Sayı:38'de yayımlanmıştır. İzin alınmaksızın alıntı yapılarak dahi olsa kullanılamaz, kopyalanamaz ve ticari amaçla dağıtılamaz.

Tum haklari saklidir

Copyright ©Murat Foto Photo & Art All Rights Reserved