Rum Değirmenleri: Fama Aktüel Sayı:44

FAMA KAPAK KONUSU: RUM DEGIRMENLERI Merhaba sevgili fotoğraf sanatı dostları,

Geçen ayki yazımızda sizlere olabilirse Aydın’da fazlaca bilinmedik tarihi ve kültürel miraslarımıza yönelik sürprizler yapabileceğimizden söz etmiştik, şimdi bu yazıyla yolculuğumuza başlıyoruz.

Bu ay Aydın – Muğla yolundan Koçarlı’ya giden yola girip Çine Çayı köprüsünü geçer geçmez solda görebileceğiniz, Çakırbeyli köyünün Yeltepe mevkiindeki halk tarafından da “Rum Değirmeni” olarak adlandırılan değirmenlerin fotoğraflarıyla buradayız.
İzmir II nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 19.06.1996 tarih ve 5905 sayılı kararıyla tescil edilerek yapılan incelemelerde Roma dönemine ait bir höyük olduğu belirtilen tepe üzerindeki yan yana iki adet yel değirmeni, milli mücadele yıllarında Kuvayi Milliyenin işgal kuvvetlerini gözetlediği bir alan olarak milli mücadele tarihinde yerini almış.

Rum Değirmenleri - II


Değirmenlerin araları 25 er metre, bugün zamanın etkisiyle üstleri açık, giriş kapısı kenarlarında kırıklar var ve artık rüzgârla coşan kanatları bulunmamakta. Hatta ocağına incir ağacı dikilmiş denilebilir zira iç kısımlarında yetişen ilimizin gururu incir burada yapıya zarar verir duruma gelmiş. Hazine mülkü olan bu değirmenlerin olduğu tepenin etekleri bahar ayları hafta sonlarında yalnızca burayı bilen sınırlı sayıda ailenin piknik alanı olarak ziyaret edilir durumdalar.
Rum Değirmenleri - I

Siyasetçilerimizce her seçimden önce rahmetle yâd edilen Adnan Menderes’in köyüne giden yolda kaderine mahkûm edilir halde bırakılan bu değirmenler sanki zamana ve geri bırakılmışlığa inat yüzlerce senedir direniyor.


Dileğimiz tarihe gözlerini kapamayan, üstlerini kumla doldurup baraj yapmayacak birilerinin bugünlere kadar ayakta kalabilmiş bu değerlerimizi yarınki nesillere devraldığından daha iyi durumda bırakması.


Sizleri sözü daha fazla uzatmadan fotoğraflarla baş başa bırakıyorum, bu çalışmada gönüllü yer alarak desteğini esirgemeyen model Neşe ve Yeliz’e de sonsuz teşekkürler, sevgi ve ışıkla kalın sanat dostları.Murat A. ÇİÇEK
www.MuratFoto.com

Tum haklari saklidir

Copyright ©Murat Foto Photo & Art All Rights Reserved