Bafa Latmos Herakleia

Print

"BAFA GOLU ANTIK TAPINAK FOTOGRAFLARI VE TANITIM YAZISI 2011 Endymion, Beşparmak Dağları’nda sürülerini otlatan bir çobanmış, kavalından başka bir varlığı olmayan bir çoban. Gündüz kayadan kayaya hoplayan, boynuzlu, sakallı karakeçilerini gözler, yamacın mis kokulu kekiklerini yiyen sürünün titrek meleyişlerine kulak kabartırdı. Kavalı Endymion’un biricik dostu, sırdaşıydı.


Dağlarda yapayalnız yaşamanın verdiği özgürlük, açıklık duygusunu, kalabalık şehirlerde oturan hemcinslerine özlemini hep bu kavala söylerdi. Kaval sanki onu bir an dinler, sonra boğuk ve tiz, gülen ve ağlayan seslerle duygularını dile getirir, uzak doruklara kadar ulaştırırdı. Endymion’un kavalı yalnız çobanın sevincini, özlemini söylemekle kalmaz, kara dorukların, yeşil çimenlerin, bulut bulut yapraklarıyla sağa sola serpilmiş ağaçların, cıvıl cıvıl akan suların da seslerini duyururdu.

Bu ıssız dağlarda Endymion’u gündüz kavalını üflerken, gece sere serpe uyurken kimsecikler görmezdi. Ay Tanrıçası Selene (Artemis) bir gece uyuyan çoban Endymion’u görmüş ve ona vurulmuş. Selene, her gece gelmiş, delikanlının üzerine eğilip gövdesinin ışınlarıyla sarıp öpmüş. Her öpüşte gövdeleri daha da aydınlanmış, tepeden tırnağa nur kesilmiş. Tanrılar tanrısı Zeus Selene ile Endymion’un bu hep yinelenen sevgilerinden hoşlanmış, Beşparmakların yoksul çobanına bir armağan vermeyi düşünmüş, dile benden ne dilersen demiş olacak Zeus baba. Endymion da ne dilesin, ölümsüz bir uykuyla uyumayı dilemiş. O gün bugün Beşparmak dorukları ay ışığında karlı gibi ağarır. Ulu çamları uyuyan ve ışıklı düşler gören insanlara benzer. Nereden geldiği belirsiz bir esintiyle yaprakları ürperir fısıldaşır zaman zaman. Ay ışığı göklere parmak uzatan doruklardan aşağı su şırıltısı gibi şarıl şarıl akar. Yamaçlarda çalar. Endymion'un kavalı yankılanır çobanların yaktığı ateşler mavi mavi tellenen ince dumanlar kayadan kayaya özlemini söyler. Ayın çevresinde hep aynı sestir o dağların ıssızlığını insanların Beşparmaklar'ın çobanı Endymion'un ışıklı yıldızlar kıpırdaşır. Gökler sanki yırtılmış açılmıştır. "

Bir gününüzü ayırın ve Söke - Bodrum yolunu izleyerek yanıbaşımızdaki Bafa Gölü´ne gidin. Gölün karşı kıyısında Kapıkırı köyü yakınında Latmos Dağları´nın eteğine geçin. Orada küçük bir yıkıntı bulacaksınız, işte Endymion´un ebediyen uyuduğu yer burasıdır. Hele bir dolunay gecesinde orada olursanız, kimbilir belki de Artemis-Selene´yi uyuyan Endymion´u ziyaret ederken görebilirsiniz. Hele bir de âşıksanız, o zaman Zeus üçüncü gözünüzü açar ve sıradan ölümlülerin göremediklerini görebilirsiniz. Çünkü;

‘ Aşk en büyük büyüdür...’


Bu fotoğraf serisinde hiçbir karşılık beklemeksizin yer alan modellere sonsuz teşekkür, siz sanat dostlarına da ışık ve sağlıcaklar dileğimle.

Murat A. ÇİÇEK
www.MuratFoto.com* YENİ: Bafa Hepimizin projesi için tıklayınız: http://www.muratfoto.com/tr/portfolyo/foto-proje/bafa-gol

 

Tum haklari saklidir